Recenze Xiaomi Redmi 4 Pro

Čínský tygr Xiaomi produkuje každý rok několik telefonů. Člověk se v nich snadno ztratí a to je velká škoda, protože se jedná o vydařené kousky se skvělým poměrem ceny a výkonu. Dnes se podíváme na zoubek Redmi 4 Pro, který patří k nejzajímavějším telefonům ve střední třídě.

Parametry

Hmotnost156 g
RAM3 GB
Rozlišení displeje1 920 x 1 080
Velikost displeje5 palců
Výška141,3 mm
Šířka69,6 mm
Hloubka8,9 mm
Hlavní fotoaparát13 Mpx
Velikost paměti32 GB
Kapacita baterie4 100 mAh

Xiaomi se i u telefonů ve střední třídě snaží sázet na luxusní kovové materiály z kterých je skoro celé tělo telefonu vyrobeno. Jen okolo antén je použit kousek plastu, pravděpodobně z důvodu lepšího příjmu signálu. Nejen že to dobře vypadá, ale konstrukce vypadá robustně a zpracování je precizní. Rozměrově je to klasický „pěti palcák“, takže se příjemně drží v ruce. Váha je také v normě 156 gramů. Jako většina telefonů od Xiaomi je DUAL SIM. Podporuje tedy dvě SIM karty současně, nebo jednu SIM kartu a v druhém slotu paměťovou kartu. Na zádech telefonu najdete čtečku otisků prstů a funguje na jedničku s hvězdičkou. Je pekelně rychlá i přesná. U telefonů máme rádi i notifikační diodu a naštěstí ji Redmi 4 Pro má.

Multimédia

Čínský výrobce drží trend s dobou a přinesl oproti loňské řadě fullHD rozlišení. Díky tomu je obraz jemnější a má vydařené barevné podání. Pochvalu zaslouží i pozorovací úhly a čitelnost na slunci. S ohledem na cenu přístroje není displeji co vytknout. Trošku horší je to se zvukovou stránkou. Reproduktor je takový průměrný. V nižší hlasitosti a během hovoru je vše v pořádku, ale když si zkusíte pustit hudbu a dáte ji více nahlas. Zvukový projev, který dostanete není zcela bez chybičky.

Hardware

O výkon se stará procesor Snapdragon 625 s osmi jádry a frekvenci 2 Ghz, 3 GB RAM a k tomu máme 32 GB interní kapacity pro data. Z té máte po startu volných zhruba 27 GB, zbytek si zabere systém. Komu by to bylo málo, tak může obětovat možnost druhé SIM karty a použít její slot pro microSD kartu. Samozřejmě platí, že na SD kartě nemůžete mít hry/aplikace, ale jen fotky, videa nebo další soubory. V reálném provozu je provoz systému hladký a plynulý. Přechod mezi aplikacemi je rychlý i když jich máte spuštěno hodně současně, nedochází ke zpomalení telefonu. Jestli jste měli v ruce nějaký telefon od Xiaomi, setkali jste se s jejich systémem MIUI. Zde ho máme ve verzi 8 a je postaven na základech Androidu 6. Změn oproti původnímu Androidu je hodně, ne nadarmo se říká, že MIUI patří mezi nejpromyšlenější uživatelské rozhraní mezi telefony. Hodně pracuje s uživatelskými gesty, které urychlují práci s telefonem. Třešničkou na závěr je výdrž baterie. Ta má úctyhodných 4 100 mAh a ty znamenají bezproblémové dva dny provozu. Podporuje i rychlonabíjení, nicméně dodávaná nabíječka je standardní. Pokud tedy nechcete telefon nabíjet tři hodiny, musíte si dokoupit rychlonabíječku.

Asi se ptáte jestli má telefon nějakou chybu. Bohužel ano. A tou chybou je chybějící podpora pro české LTE frekvence 800 MHz. Podporuje LTE v pásmech 1800, 2100 a 2600 MHz. Těmito frekvencemi jsou většinou pokryta větší města, v nich budete mít nejrychlejší mobilní internet k dispozici. Mimo ně máte k dispozici 3G, které stačí na většinu činností, které člověk s telefonem provádí. Krajní možností je pak stará 2G síť (Edge), ta je opravdu pomalá a stačí tak na posílání e-mailů a zpráv přes různé messengery. Na načtení webové stránky si ale pěkně počkáte. Nejde o handicap, který by telefon úplně vyřadil ze hry, ale občas si ho všimne každý. I když žijete ve větším městě, tak čas od času se dostanete i na venkov a skončíte s pomalejším připojením k internetu. Jak moc je to pro vás zásadní si musíte rozhodnout sami.

Fotoaparát

Má 13 Mpx a pro běžné fotografování stačí. Má stejné omezení jako většina mobilních fotoaparátů. Tzn. že v noci kvalitní fotografii neuděláte a že detaily nejsou dokonale propracované a fotky by mohly být ostřejší. Ale to jsou nešvary které platí obecně mezi všemi modely a výrobci, s výjimkou nejdražších telefonů. Pro zkušenější fotografy je tu manuální režim, ve kterém si můžete pohrát s jednotlivými parametry. Zaostření není úplně blesku rychlé, ale netrvá ani nemožně dlouho

Shrnutí

Pozitiv je celá řada. Veliký výkon, spolehlivá čtečka otisku prstů, velká kapacita baterie a přitom kompaktní telefon s rozumnou váhou. Proti tomu stojí absence LTE na 800 MHz. Pro někoho to může být nepřekonatelný problém, jinému to může být jedno. Poměr cena vs výkon je jednoduše fantastický. Za nás tomuhle povedenému kousku dáváme 90%. A vy si 5% přičtěte, pokud vás LTE netrápí, nebo naopak 5% odečtěte, pokud je pro vás důležité.
Zjistit cenu

Budeme rádi, když nám pošlete svou přípomínku, nebo názor

      Odpovědět